Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eşanjör nedir?

4,602
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Eşanjör nedir?

Eşanjör veya ısı değiştirici, değişik sıcaklıklardaki iki ya da daha çok akışkanın, ısılarını, birbirine karışmadan (temas etmeden) birinden diğerine aktarmasını sağlayan cihazlardır. Genelde akışkanlar birbirlerinden bir ısı transfer yüzeyi ile ayrılırlar ve birbirlerine karışmaları bu sayede önlenir.  

Eşanjörler genel olarak sıvı veya katı yakıtlı kazanlar, kombi, ısı pompası, buhar kazanları, chiller, soğutma kulesi vs gibi çeşitli  kaynaklar yardımıyla radyatör ısıtması, yerden ısıtma, kullanım sıcak suyu ısıtılması, havuz ısıtması, soğutma devreleri, devre ayırıcı ve basınç kırıcı gibi kullanım alanlarında kullanılır.

Eşanjörler, plakalı ve borulu eşanjör olarak iki ana çeşide ayrılır. Plakalı eşanjörler ise kendi içerisinde sızdırmazlık malzemelerine göre contalı ve lehimli olmak üzere iki bölüme ayrılırlar.

Plakalı eşanjörler sıcaklıkları farklı iki veya daha fazla akışkanın, birbirlerine karışmadan, bir plaka yardımıyla birbirleri arasında  ısı transferi yapmasına yarayan cihazlardır. Bunun yanında  sistemdeki ısıtıcı veya soğutucu kaynakları, tesisattaki zamanla biriken tortu, pisliklerden ve sistemde oluşan aşırı basınçtan korur. Bu cihazlar , tesisatlarda ısıtma, soğutma, devre ayırıcı, basınç kırıcı gibi birçok alanda kullanılabilirler.

Lehimli eşanjörler, bir diğer adı ile kaynaklı ısı değiştiricilerdir. Lehimli eşanjörler denizcilikten gıda sektörüne, inşaattan ağır sanayiye kadar pek çok sektörde kullanılır ve farklı sıcaklıklara sahip türdeş veya farklı akışkan cinslerin plakalar arasında birbirine karışmadan dolaşarak ısı alışverişi yapılmasını sağlarlar.

Lehimli eşanjör kullanılarak soğutucu akışkan, buhar, yağ, su, alkol gibi birçok akışkanda ısı tranferi yapılır. Sistemlerde evaporatör ve kandanser olarak kullanılabilirler. Örneğin bina ısıtma sektöründe kazan çıkışlarına kurulan lehimli eşanjörler kazandan aldıkları suyu çok hızlı bir şekilde transfer edebilmelidir. Böylece ısı kaybına uğramayan suyu hızlıca radyatörlere göndererek ortam ısıtmasını sağlar.

Çalışma prensibi olarak contalı eşanjörler ile aynı prensipte çalışırlar fakat aralarında bazı belirgin farklar bulunur. Lehimli eşanjörler inşaat, gıda, ağır sanayi, denizcilik sektörlerinde, enerji geri kazanımlarında, ısı pompalarında, CNC tezgahlarında ve Chiller ünitelerine yıllardır güvenle kullanılmaktadır.

Videoyu Göster

Ev & Dekorasyon Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat