Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ertesi gün hapı kullandım, yine de hamile olabilir miyim?

242,294
kez izlendi
Puan: 4.74 / 5
Detaylı Açıklama

Ertesi gün hapı kullandım, yine de hamile olabilir miyim?

Genellikle hastalar ertesi günü hapı diye bir hap olduğunu, bunu içtikleri zaman da hamile kalmayacaklarını düşünüyorlar. Oysaki ertesi gün hapı diye şu anda satılan, yeni üretilen veya piyasaya sunulan şeyler yıllardan beri kullanılan çok özel zamanlarda, yılda en fazla 2 kere alınması gereken bir ilaçtır.

Ertesi gün hapını nadir kullanmak gerekir

Ertesi gün hapı ancak kontrolünüzün dışında gerçekleşen cinsel birleşmelerde, beklemediğiniz bir durum anında, istemediğiniz bir gecenin arkasından veya ertesi gün "Ben ne yaptım?" diye düşündüğünüz zaman alabileceğiniz; çok nadir kullanılması gereken bir ilaçtır.

Çünkü kullanıldığı zaman hormonal dengenizi bozup, bir kanama yaratacağını bilinen bir ilaçtır. Her zaman o kanama cevabı genellikle olmaz ve hap kullanıp hamile kalan kadınlar da pratikte sıkça görüyoruz.

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir

Ertesi gün haplarının temel amacı 24 saat geçmeden bir böyle bir olayı fark ettiğiniz anda rahim içinde bir kanama başlatarak, eğer bir döllenmiş bir embriyo olursa, yani yumurta embriyoyla gelip yerleşecekse, bunun yerleşeceği uygun ortamın bozulmasını sağlamaya yönelik indirect bir uygulamadır. Dolayısıyla ertesi gün hapı bir doğum kontrol hapı veya diğer yöntemler gibi güvenli bir yöntem değildir.

Ara kanama yöntemin başarılı olduğunu gösterir

Yaptığınız şey normal fizyolojik mekanizmayı bozup, bunun yürümesini bir yerde engellemektir. O nedenle ideali genellikle 12 - 24 saat içerisinde ilacı almak ve ondan sonraki günde 7 veya 10 gün maksimum 10 gün içinde bir kanama beklemektir. Bu olduğu takdirde yöntem başarılı olmuş demektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat