Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken gebelik kayıpları yaşamamak için nelere dikkat etmek gerekir?

9,136
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erken gebelik kayıpları yaşamamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Erken gebelik kayıpları teşhis edilen gebeliklerin yüzde 15'inde yaşanır. Tüm gebeliklerin neredeyse yüzde 70'inde oluştuğu tahmin edilir. Dolayısıyla bu tahmin edilenden çok daha sık görülür. Gebelik planlanırken annenin sağlık durumunun değerlendirilmesi ve jinekolojik muayene yapılması önemlidir. 


Bazı enfeksiyonlar, rahim içindeki oluşumlar, rahimin doğumsal anormallikleri, annede pıhtılaşma bozukluğunun olması erken gebelik kayıplarının nedeni olabilir. Kromozomal anomaliler de veya anne ve babanın kalıtımsal hastalıkları da erken gebelik kaybı nedenleri arasındadır. Bunların teşhis edilmesi ve özel bir şekilde tedavi edilmesi gebeliğin sürmesi ve sağlıklı olması konusunda yardımcı olabilir. Erken gebelik kayıplarının önemli bir kısmı öngörülemez. Bunlar tesadüfen olan kromozomal hastalıklarla ilişkilidir ve doğal sürecin bir parçasıdır. 

Eğer tekrarlayan 2 ya da 3 gebelik kaybı varsa hekime başvurulmalı ve bir kadın doğum uzmanı tarafından anne ve baba detaylı olarak değerlendirilmelidir. Eğer gebelik şüphesi varsa anne adayı önlemler almalı, ilaç kullanımına dikkat edip sigara ve alkolden uzak durmalıdır. Eğer kronik bir hastalık nedeniyle ilaç kullanıyorsa bu ilacın gebelikteki kullanımı ile ilgili hekimden bilgi almalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat