Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken gebelik belirtileri nelerdir?

42,686
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erken gebelik belirtileri nelerdir?

Bedende kimyasal ve fiziksel değişikliklerin başlamasıyla birlikte genellikle kadınlar hamileliğin erken dönemlerinde gebe olduklarını fark ederler. Gebeliğin erken döneminde özellikle adet öncesinde görülen göğüste dolgunluk daha fazla olabilir. 


Kan hacminde artış olur. Bağırsakların yavaş çalışması ve geç boşalması gibi durumlar kilo artışına neden olur. Erken gebeliğin en belirgin işareti adetin gecikmesidir. Adetin gecikmesinden sonra idrarda yapılacak bir testle gebelik doğrulanabilir. Eğer ilk test negatifse ve adet gecikmesi devam ederse 1 hafta sonra test tekrarlanarak gebeliğin olup olmadığı araştırılabilir. 

Adet gecikmesinden 1 - 2 hafta sonra doktora başvurulabilir. Eğer erken gebelik şüphesi varsa anne adayı önlemler almalı, ilaç kullanımına dikkat edip sigara ve alkolden uzak durmalıdır. Eğer kronik bir hastalık nedeniyle ilaç kullanıyorsa bu ilacın gebelikteki kullanımı ile ilgili hekimden bilgi almalıdır. 

Eğer şiddetli bir kasık ya da karın ağrısı veya lekelenme tarzı bir kanama varsa bu önemli bir sorun olabilir. Bu durumda hemen hekime başvurmak gerekir. Kalp damar sisteminde de değişiklikler olur. Kan basıncı düşer ve anne adayında baygınlık, halsizlik gibi belirtiler de olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat