Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken doğumda tokoliz tedavisi bebeğe zarar verir mi?

561
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erken doğumda tokoliz tedavisi bebeğe zarar verir mi?

Tokoliz tedavisinin bebeğe çok büyük bir zararı yoktur. Ancak bazı ilaçlarda bebeğin kalp atışlarında artış tespit edilir. Bu annede de aynı etkiyi verir. Annedeki kalp atışı artımı sınıra ulaşmadıkça bebekte sorun oluşmaz. 

Prepar adı verilen damar yoluyla verilen ilaçlarda bebeğin kalp atımı sayısında artış meydana gelir. Bunun dışındaki tokoliz tedavisi esnasında kullanılan ilaçlar nedeniyle herhangi bir sorun meydana gelmez. Özellikle seleston adı verilen kortizon içeren ilacın 28,32 ve 35. haftalarda kullanılmasıyla bebeğin akciğer gelişimi hızlanmaktadır. Bu sebeple erken doğum olsa dahi bebeğin oksijen alması ve akciğerlerin fonksiyonel hale gelmesi sağlanır. 

Tokoliz tedavisi sırasında kullanılan ilaçların bebek üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Tedavi süresince kullanılan ilaçlarda yarar zarar hesabı yapılmıştır. İleri dönemde de bu nedenle bebekte bir sorun ortaya çıkmaz.

Erken doğum riskine rağmen tokoliz yapılmaması gereken durumlar

Erken doğumlarda tokoliz yöntemi (doğumu engelleme) dikkat edilmesi gereken bir konudur ancak tokoliz tedavisi her zaman ve her durumda önerilmez. Bazen kanama ile gelen erken doğumda tokoliz doğru değildir. Çünkü bebeğin bir an önce doğması faydalı olabilir. Beslenme organını yerinden erken ayrılması, beslenme organının aşağıda olup kanamaya sebep vermesi durumunda tokoliz işlemi yapılmaz ve bir an önce doğum gerçekleştirilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat