Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken doğum nedir?

3,770
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erken doğum nedir?

Erken doğum 37. haftadan önce gerçekleşen doğumdur. Normal doğum 40. haftada gerçekleşir. Erken doğumda bebek 2,5 kilonun altında doğar. Düşükte ise 20. hafta öncesi doğum başarısız olarak gerçekleşir. 

28 ile 37 hafta arası doğumlarda bebeğin yaşaması açısından önemli bir süredir. 37 haftanın altındaki doğumlarda akciğer gelişiminin yetersiz olması bebek için hayati önem taşır. 

Akciğerin yetersiz olması diğer organlara oksijenin yetersiz gitmesine neden olur. Bebekte özellikle beyin, kalp, akciğer ve bağırsaklarla ilgili sorunlar meydana gelmekte ve hayati sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Daha önceden doğum yapmış olan kadınlarda tekrar erken doğum riski yüksektir, beslenme yetersizliği olan hamilelerde de erken doğum görülme ihtimali yüksektir.

Anne adaylarında erken doğum erken doğum riskinin yüksek olduğu durumlarda kendilerini takip etmeleri ve düzenli olarak ultrason kontrollerini yaptırması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat