Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erkek çocuklarında geç ergenlik nasıl tedavi edilir?

2,399
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erkek çocuklarında geç ergenlik nasıl tedavi edilir?

Ergenlik bir süreçtir ve yaklaşık 2-2,5 yıl kadar sürer. Ergenliğin başlama yaşı olarak ortalama yaşlar vardır. Bir de bunların üst ve alt sınırları vardır. Kız çocuklarında 8 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması anormaldir. 13 yaşından sonra başlamaması ise geç kabul edilir. Erkek çocuklarında 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması anormaldir. 14 yaşından sonra başlamaması ise geç kabul edilir.


Kız çocuklarda geç ergenlik için genelde hap tedavisi uygulanırken erkek çocuklarda ise bu tedavi iğne ile yapılır. Aynen ergenlikte olduğu gibi hormon miktarı yavaş yavaş arttırılarak, 3-6 aylık aralıklarla tedavi tekrar düzenlenerek takip edilir. 

Burada önemli olan tedavinin düzenli ve aralıklı olmasıdır. Geçici olarak ergenliğe giremeyecek olduğu saptanan bir çocuğa tetikleme tedavisi yapılarak 3 aylık süreyle düşük dozlarda testosteron hormonu verilir. Bu 3 aydan sonra bırakılır. 

Bırakıldığı zaman kendiliğinden ergenlik bulguları devam ediyorsa o zaman bu durumun geçici olduğu iyice anlaşılır. Bazen bu durum devam etmeyebilir, o zaman da ömür boyu tedavi gereklidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat