Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erkeğin genetik özellikleri babalık sürecini nasıl etkiler?

2,979
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erkeğin genetik özellikleri babalık sürecini nasıl etkiler?

Genetik süreçler iki türlüdür; birincisi atalardan gelen bazı bilgilerin erkeğe, baba adayına nasıl geçtiği; ikincisiyse kendi anne-babasından gelen kayıtların ve bilgilerin onu nasıl etkilediğidir. 

Birincisi biraz daha komplikedir. Jenerasyonlardan gelen bu bilgiler karı-koca ilişkileri, babalık durumu, doğumların nasıl olduğu, doğumda ölenlerin olup olmadığı, terk etmelerin, savaşların, göçlerin olup olmadığı gibi bilgilerdir. Şifre bazında, bilgi bazında genetik olarak bütün jenerasyonlardan gelen bilgiler bize kayıt olarak geldiği için bu baba adayı için çok önemlidir. Kuşaklar arasında gelen bilgi biraz daha farklı bir bilim dalı olan Transgenerational ile (Kuşaklararası psikoterapi) araştırılır.

İkincisi daha basit bir genetik süreç. Baba adayı kendi anne-babasına ve kendi doğumuna bakabiliyor ve doğumunu inceleyebiliyor. Kendi doğumu esnasında yaşanılanları, anlatıldığı kadarıyla nasıl bir doğum olduğunu öğrenebiliyor. Bir de kendi hissettiği kadarıyla nasıl bir doğum olduğunu anlayabiliyor. Hatırlayamayız deriz ama vücut hafızası her şeyi hatırlıyor. Sadece geride kalıyor ve bırakıyoruz; her şeyi taşımak durumunda olmadığımız için.

Dolayısıyla en basit anlamda kendi doğumunun hikayesini duyuyor olması ve orada ne yaşanmış, herhangi bir travma var mı, o esnada bir ölüm, hastalık var mı, annesi o arada ne yaşamış, babası o esnada ne yaşamış bunlar hiç farkında olmadan baba adayının kendi babalık sürecini biçimlendiriyor.

Önemli olan baba adayının bu bilgiyi nasıl kullanacağını seçme noktasına gelmesidir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat