Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenlik çağındaki kızlarda su tüketimi nasıl olmalı?

2,592
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenlik çağındaki kızlarda su tüketimi nasıl olmalı?

Su yaşamak için en az oksijen kadar gereklidir. Su, besinlerin sindirilmesi, emilimi, yakılması ve atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması, elektrolitlerin taşınması ve vücudun ısı denetimi için son derece önemlidir. Bu nedenlerle herkesin mutlaka yeterli miktarda su tüketmesi gerekir.

Ergenlik çağındaki genç kızlar suyu biraz daha fazla tüketebilir. Çünkü su, tokluk hissi yaratır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Ergenlik yaşlarındaki genç kızlar günlük 2-2,5 litre kadar su tüketmelidir.

Bazı gençler su içmeyi sevmiyor olabilir. Su içmeyi sevmeyen bünyeler günlük gereken suyu alabilmek için aromalandırma yöntemini deneyebilir. Mesela, bir sürahi suyun içine çubuk tarçın, elma dilimleri, limon dilimleri ya da kırmızı meyveler koyarak su su aromalandırılır ve biraz daha lezzetli hale getirilebilir.

Genç kızlar su tüketmek yerine kremalı ve şuruplu kahveler, gazlı ve şekerli içeceklere yönelebiliyor. Ancak bunların kalorileri çok yüksek. Bunlar yerine şekersiz, şurup eklenmemiş veya light sütlerle tatlandırılmış kahveleri içmek çok daha iyidir.

Yine şekersiz olacak şekilde bitki çayları da kilo vermek ve formda kalmak için tercih edilebilir. Özellikle yeşil çay ve beyaz çay karın bölgesindeki yağları eritmek için tercih edilebilir. Bunlar da şekersiz olmak kaydıyla her gün 2-3 fincan içilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat