Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenlik çağındaki kızlar hangi besinlerden uzak durmalı?

4,437
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenlik çağındaki kızlar hangi besinlerden uzak durmalı?

Ergenlik çağında alınan fazla kilolar yetişkinlik dönemi için de ciddi risk oluşturur.

Ergenlik döneminde vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı artar. Kişi yetişkinlik döneminde kilo vermek istediğinde yağ hücrelerinin sayısı azalmaz, sadece içerdikleri yağ eriyerek içleri boşalır. Bu da demek olur ki eğer beslenmeye dikkat edilmezse yağ hücreleri tekrar büyüyebilir ve kişi tekrar kilo alabilir. Bu nedenle özellikle ergenlik döneminde beslenmeye dikkat edilerek yağ hücrelerinin sayısının artırılmaması önemlidir. Dolayısıyla bazı besinlerden uzak durmak gerekir.

Ergenlik çağındaki kızların kilo almamak için özellikle uzak durması gereken besinler arasında kızartmalar ve kavrulmuş besinler başta gelir. Tüm şekerli yiyecekler yani çikolata, pastalar, kekler; ayrıca börek gibi hamurişlerinden uzak durulmaladır. Cipsler de uzak durulması gereken besinler arasındadır. 

Bunların yanında fast food ürünler, yani patates kızartması, hamburger vs. yiyeceklerden de kaçınılması ya da tüketiminin en aza indirilmesi önemlidir. Gazlı ve şekerli içecekler de kilo alımını tetikler. Aynı zamanda aromlı ve krema içeren kahveler de genç kızlar için kilo aldırıcı etkenler arasında yer almaktadır.
Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat