Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Epiduralle sezaryen nasıl gerçekleşir?

1,864
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Epiduralle sezaryen nasıl gerçekleşir?

Sezaryen ile doğumda anestezi iki şekilde sağlanır. Genel anestezi de hasta tamamen uyur, epidural anestezi de ise uyanıktır. 

Epidural, spinal ya da kombine teknikle uygulanan ve belden uyuşturma olarak da bilinen yöntemin uygulanmasına karar verilirse hasta ameliyathaneye alınır ve dezanfektanlar ile temizliği yapılır. Bel hizasında omurga bölgesinde ilacın verileceği yere ağrı duymayı engellemek için öncelikle lokal anestezi uygulanır. Ardından epidural ve spinal bölgeye anestezi ilacı verilir. İlaç epidural alana verildiyse anestezi etkisinin başlaması için 15 dk beklenir. Spinal anestezide ise etki hemen başlar. 

Ameliyatın başlamasından sonra bebeğin rahimden alınması yaklaşık 5 dk sürer. Bebek doğar doğmaz annesine gösterilir. Ardından doktor tarafından ilk muayeneleri yapılır. Bebek muayene edilirken annenin ameliyatı devam eder. 

Genellikle anneler ameliyat esnasında ağrı hissetmezler. Ağrı hissi oluşursa bebek rahimden çıktıktan sonra anneye ağrı azaltıcı ek ilaçlar verilebilir. 

Epidural aralığa yapılan uygulamalarda spinalden farklı olarak kateter, doğum sonrası ağrılarını kesmek için de kullanılabilir. Kateter yoluyla hastaya kontrollü bir şekilde ağrı kesicilerin verildiği bu sisteme hasta kontrollü analjezi adı verilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat