Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Epidural iğnesi olmak acı verir mi?

20,940
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Epidural iğnesi olmak acı verir mi?

Normal doğumda uygulanan epidural, kişinin ağrısız doğum yaşamasını sağlar. Bu nedenle, uygulamanın kendisi de ağrısızdır ve epidural iğnesi öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanarak, hastanın kullanılacak kateteri hissetmemsi sağlanır.


Epidural normal doğum aşamaları

Epidural aralığın doğru bulunabilmesi için hastanın bel bölgesine kedi kamburu şeklinde bir pozisyon verdirilmesi gerekir. 

Epidural uygulaması öncesi bölge dezenfektan ile temizlenir; iğnenin uygulanacağı bölgenin cildi ile cilt altına lokal anestezi uygulanır. Bu sayede epidural anestezi yapılacak kateterin o bölgeden ağrı olmadan uygulanması sağlanır. Yani uyuşturulmuş olan bölgeden iğne veya kateter uygulanır. Bu nedenle uygulama ağrısızdır, kişi epidural sırasında herhangi bir acı hissetmez. 

Epidural sırasında kişi sadece beline bir şeyin dokunduğunu ya da işlem sırasında elektriklenme olduğunu hissedebilir ancak ağrı veya acı duyulmaz.

Kateter çıkarıldıktan sonra bazen, kateterin girdiği yerde hafif bir bel ağrısı olabilir ama bunlar genel olarak çok hafif şekilde atlatılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat