Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Epidural anestezinin yan etkileri var mıdır?

111,890
kez izlendi
Puan: 4.40 / 5
Epidural anestezinin yan etkileri var mıdır?
Sezaryen sırasında anne adayı spinal anestezi yapılırken; bu ya kombine anestezinin ikinci ayağı olan spinal anestezidir (birincisi epidural, ikincisi spinaldir) ya da sadece spinal anestezi yapılacaksa olabilir. Tam omurilik sıvısının içine doğru girerken anne adayı elektrik çarpması gibi bir şey hissedebilir. Bu, herhangi bir şeyin anormal olduğunu göstermez, tamamen normal bir seyirdir.  Anestezi ilacı verildikten sonra ayaklarında bir ısınma hissedebilir, bu da tamamen normaldir. 

Epidural anestezinin yan etkileri

Anestezi sonrası yatağa yatırdığımızda anne adayının aniden tansiyonu düşebilir; fenalaşma, bayılma veya bulantı hissi meydana gelebilir ilaçların yan etkisine bağlı olarak. Ancak bu yan etkiler bazı ek ilaçlar verilerek hemen geçebilir. Sezaryen ameliyatının gerçekleştirmeye başlamadan önce tabii ki önce kontrolü yapıyoruz. Çünkü tam uyuşmamak, bu kadarı idare edilebilir gibi bir şey söz konusu olamaz. Temelde sezaryendeki anestezi sırasında tamamen uyuşma gerçekleşmelidir ancak yüzde 1 oranında kişide tam uyuşma gerçekleşmeyebilir. Bu durumda epidural anesteziden genel anesteziye geçmek zorunda kalabiliriz.

Anestezinin ardından tam uyuşma sağlanıp sağlanmadığınını anlamak için yaptığımız testlerden sonra anne adayına şunu da önceden söylemek lazım: Anestezi sonrasında ağrı hissi ortadan kalkar fakat dokunma, çekiştirme ve basınç hissi devam eder. Çünkü bunların ağrı ile ilgisi yoktur, anne adayının panik olmaması lazım. 

Ameliyatı tamamladıktan sonra hasta servise alınır. Genelde bu süreçte herhangi bir problem oluşmaz. Ancak bazen epidural anestezide katater dediğimiz aletten belli dozlarda ilaç verdikten sonra alerjik reaksiyonlar veya bulantılar oluşabilir. Bunlar tamamen olağan şeylerdir. 

Bunların dışında, herkesin sorduğu, çok merak edilen soru şudur: Acaba sakat kalır mıyım?

Öyle bir olasılık günümüzde son derece zayıftır. Tek tük vakalar oluyor ancak bunlar da daha başka endikasyonlarla spinal epidural yapılanlarda gerçekleşiyor. Bu anlamda sakat kalma ile ilgili risk, anlamlı bir risk değil. 

Epidural anestezi yapılan kişilerin yüzde 1'inde, işlemden bir gün sonra başlayan ve yedinci güne kadar devam eden baş ağrıları olabilir. Bu da tamamen geçici bir yan etkidir. Onun dışında bazen uyuşma hissi sol ya da sağ ayakta saatlerce veya birkaç gün boyunca devam edilebilir ancak bunlar kalıcı etkiler değildir. 

Epidural anestezi ister kombine, ister sadece epidural ya da sadece spinal şeklinde yapılmış olsun; son derece güvenli bir anestezi yöntemidir. 
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat