Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Endoskopik cerrahi ile migren tedavisi nasıl yapılır?

16,108
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Endoskopik cerrahi ile migren tedavisi nasıl yapılır?

Nörologların daha iyi bildiği üzere baş ağrısı hastalıkları genelde iki grupta incelenir; primer, yani kendiliğinden olan ve bir de sekonder dediğimiz, diğer hastalıkların neticesinde ortaya çıkan baş ağrıları.

Sekonder gruptaki baş ağrıları ilgili hastalığın ya da ilgili branşın uzmanları tarafından zaten tedavi edilmesi gereken bir durum. 

Primer baş ağrıları için ise nöroloji hekimlerinin engin çalışmaları var. Bunlar migren, kronik epizodik baş ağrısı ya da gerilim tipi baş ağrısı gibi gruplar altında inceleniyor.

Primer baş ağrılarını yaşayan üç grup da, migren ve baş ağrısı ameliyatından fayda görebiliyor. 

Nörolojik konsultasyonları ve nörolojik tanık süreçleri tamamlandıktan sonra hastalara birtakım testler yapılır. Bunların en bilineni botoks testi.

Ameliyat öncesi yapılan testler
- Botoks testi
- Migren sitümilasyon testi
- Kriz anında hastanın değerlendirilmesi

Migren hastası yapılan testler sonucunda migren ameliyatına uygun görülüyorsa ameliyatı tetikleyen bölgelerin belirlenmesi aşamasına geçilir. Genelde dört adet tetikleyici bölge vardır.

Migrenin tetiklendiği bölgeler
- Alın
- Şakak
- Burun
- Ense 

Testler ile bu bölgeler tespit edilir. Hastalarda genellikle baş ağırısı noktalarına tek bir bölgeden ziyade bu bölgelerin kombinasyonu şeklinde rastlanır.

Migren hastaları için rutin kan testleri, rutin EKG'ler gibi ameliyat testleri tamamlandıktan sonra ameliyat süreci başlar.

Hastalar ameliyata alınır. Özellikle alın ve şakak bölgesi için endoskopik teknikten faydalanılır. Saç içinde açılan 3 adet delikten mikrokamera ilgili sinire doğru yönlendirilir.  İnce aletlerle oradaki sinirin serbeslenmesi yapılıyor. Bu işlem 4 bölge için yapılacaksa farklı sürede, bir bölgede yapılacaksa farklı sürede; genellikle 1 ile 4 saat arasında tamamlanıyor. 

Migren ameliyatı son derece az travmatize eden, hastaya yan etkileri az olan bir yöntem. Bundan sonra hastaların takip ve tedavi süreçleri başlıyor. 

Hastaların bu süreçlere başlamadan önce cerrahlarına mutlaka daha önce yaptırmış oldukları nörolojik konsultasyonları; MR, tomografi ve EMG tetkiklerini bir dosya halinde getirmeleri tedavinin seyri açısından faydalı olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat