Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Endoskopi mi yoksa GastroPanel testi mi yaptırmalıyım?

15,064
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Endoskopi mi yoksa GastroPanel testi mi yaptırmalıyım?

GastroPanel, tek tüp kan alınmasıyla çalışılan bir testtir. Midenin çalışmasını yöneten, farklı bölgelerden salınan hormon seviyelerini ölçer. Bununla beraber mide kanserine sebep olabilen H. Pilori isimli bakteriyi de saptar. Mide kanseri riski, gastrit, mide ülseri olup olmadığını gösterir. Gerek varsa o zaman hastayı endoskopiye yönlendirir.

Endoskopi ve GastroPanel test hakkında

İtalya'da yapılan bir çalışmaya göre 2013 yılında 700 bin hastaya yapılan endoskopi işleminin 230 bininde, hastaların midesinde herhangi bir patoloji/anormallik saptanmamış. Bu oran %35'lere denk geliyor. Türkiye'de ise bu oranın daha yüksek olduğu düşünülüyor. Yani, yapılan her 2-3 endoskopinin 1'inde herhangi bir anormallik saptanmıyor. Bu oran oldukça yüksektir. İşte GastroPanel Test burada devreye giriyor. İlk olarak GastroPanel yapılır, eğer midede bir patoloji, hastalık saptanmaz ise, ileri tetkiklere gerek yoktur. Eğer bir patoloji saptanır ise, hasta GastroPanel sonrası endoskopiye yönlendirilir.

GastroPanel test Türkiye'ye yeni girmiştir. O yüzden henüz yeterince tanınmamaktadır. Peki bu testin güvenilirliği nedir? 

GastroPanel, dünyada şu ana kadar 200 binin üzerinde hastaya uygulanmıştır. 

Japonya, tütsülenmiş yiyeceklerin çok tüketilmesinden dolayı mide kanserinin en sık görüldüğü ülkedir ve bu konuda en çok araştırma yapılan ülkelerden de biridir. Çalışmada 162 Japon hastaya hem endoskopi hem de GastroPanel uygulanır ve iki işlem arasındaki uyum %94 olarak bulunur.
 
Bu çalışmadan GastroPanel test, sağlıklı ve hastalıklı mideyi ayırmada yüksek kesinlikte kullanılabilir sonucunu elde etmiş oluruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat