Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Endometriozis (çikolata kisti) ameliyatlarında robotik cerrahi avantajları nelerdir?

8,164
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Endometriozis (çikolata kisti) ameliyatlarında robotik cerrahi avantajları nelerdir?

Endometriozis, normalde âdet kanaması ile atılan dokunun bulunduğu yerlerden çok farklı yerlerde bulunması ile kendini gösteren bir hastalıktır. Âdet dokusunun olduğu her yerde, dokunun her âdet döneminde aktif olması neticesinde bulunduğu yerdeki organların birbiri ile yapışması ile hastada uzun dönemde âdet sırasında ağrı ve yapışıklıklara yol açtığı organlarla ilgili şikayetler ortaya çıkar. Hastalığın tedavisinde cerrahi seçeneği tercih edildiğinde açık cerrahi veya kapalı cerrahi yapılabilir. Kapalı cerrahi seçenekleri arasında laparoskopik ve robotik cerrahi bulunur. 

Endometriozis (çikolata kisti) ameliyatlarında kapalı cerrahinin açık cerrahiye göre avantajları küçük bir kesi ile girilerek daha iyi estetik sonuçlarla gitmesi, daha az kan kaybı olması, daha büyük bir büyütme sağlandığı takdirde, laparoskopide, robotik cerrahide olduğu gibi, ameliyat sırasında çevre organlara zarar verme riskinin azaltılmasıdır. 

Kapalı ameliyatlar olarak laparoskopi de robotik cerrahi de endometriozis ameliyatlarında tercih edilebilmektedir. Endometriozis (çikolata kisti) ileri düzeyde hastalığa yol açtığı durumlarda kanser cerrahisi kadar detaylı bir cerrahi gerektiren bir durumdur. Böyle durumlarda kapalı cerrahinin sağladığı daha az kan kaybı, çevre organların daha iyi korunabilmesi gibi avantajlarının yanı sıra robotik cerrahide el bileği hareketlerini daha geliştiren ve titremeyi önleyen teknolojiler mevcuttur. Bu sayede daha hassas ve güvenli ameliyatlar yapılabilmektedir. 

Endometriozis (çikolata kisti) genellikle genç kadınlarda görülen bir hastalık olduğundan, kapalı ameliyatlarla ameliyat sonrası dönemin, hastanede kalış süresinin daha kısa olması, kariyer sahibi olan kadınlarda, işe daha erken dönülmesi, yine erken ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı kesici ihtiyacı gibi avantajlar da hastaya sunulmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat