Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

En sağlıklı yemek pişirme yöntemleri nelerdir?

734
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

En sağlıklı yemek pişirme yöntemleri nelerdir?

Mutfakta harcamak için fazla zaman bulamadığınız ama aileniz için en leziz ve sağlıklı sofraları kurmak istediğinizden eminim. Bunun için besinleri nasıl sağlıklı pişireceğimizi, besin değerlerini hangi yöntem ile daha iyi koruyabileceğimizi öğrenmek ister misiniz? Özellikle bayıldığımız, pratik ama hepimiz bildiği gibi sağlıksız bir yöntem var, ilk ondan başlayalım mı? Kızartmalar!

Kızartma özellikle derince bir kapta bol miktarda yağ ile yapıldığında haliyle bol miktarda da yağ almamıza neden oluyor. Sağlıksız tarafı sadece fazla yağ almamız değil, yüksek ısıda oluşan, damarlarımız için zararlı olan trans yağlara da maruz kalmamız.

Daha hafif ama aynı zamanda son derece lezzetli yemekler için özellikle hiç yağ eklemeden baharat karışımlarıyla sunulan  pişirme torbalarını tercih edebilirsiniz. Sadece sağlığımız için değil, daha az zaman harcadığımız için de faydalı. 

Özel fırında pişirme torbaları kullandığımızda besinlerin kendi suları ile daha kısa sürede pişmelerine ve dolayısı ile yumuşak ve lezzetli dokularını korurken yağsız piştiği için de kalori alımımızı azaltmaya yardımcı oluyor. Fırında kalma süresini azalttıkça da ısıya duyarlı vitaminlerin kaybını önleyebiliyoruz. Pişirme torbasında pişirdiğiniz nefis tavuğun, tavuk soteye göre %60 daha az yağ içerdiğini düşünürsek, dengeli beslenmek için harika bir yöntem değil mi? Az suda haşlama ve buharda pişirme de sağlıklı pişirme yöntemleri arasında ilk sıralara oturuyor.

Evde yemek hazırlarkenki süreyi aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını çocuklarımıza aktarmak için en keyifli yol olarak mutlaka denemelisiniz. Mutfakta beraber yemekler yapmak hem besinleri tanımaları, hem de sağlıklı alışkanlıklar kazanmaları için çok eğitici ve eğlenceli olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat