Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Emziren annenin göğsünde tıkanıklık oluşursa ne yapılmalı?

111,767
kez izlendi
Puan: 4.73 / 5
Detaylı Açıklama

Emziren annenin göğsünde tıkanıklık oluşursa ne yapılmalı?

Bebeğin herhangi bir nedenle sütü almasının gecikmesi ile özellikle ilk 15 günde çok sık karşılaşıyoruz. Bebekler yorgun oluyorlar, değişik nedenlerle almayı istemeyebiliyorlar, anneler tecrübesiz olduğu zaman emzirme sıklıklarını ayarlayamayabiliyorlar.

Düzenli aralıklarla emzirin

Anneler kimi zaman bebek uyuduğu için onu 4 - 5 saat emzirmeyebiliyorlar. Bu durumda göğüste biriken süt, süt kanallarında tıkanıklığa neden olabiliyor. Bu, anne göğsünde şişmelere, anne göğsünün belli bölgelerinin, lokal dediğimiz bölgesel olarak kızarmalara, o bölgede apse gelişmesine neden olabiliyor ve yine tüm bunlar annede oldukça yüksek ateşe neden olabiliyor.

Bunu engellemenin en önemli yolu, bebeği sık aralıklarla emzirmek, emzirme sonrası göğsünüzü hâlâ dolu hissediyorsanız mutlaka pompayla boşaltmaktır. Eğer tıkanıklık dışarıda kızarıklıkla, sertlikle birlikteyse, mutlaka kadın doğum hekimiyle de konuşarak anneye bir antibiyotik başlamak, düzenli emzirmek ve düzenli göğsü boşaltmak iyileşmeyi sağlayacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat