Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Emziren anneler nasıl beslenmeli?

146,632
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Emziren anneler nasıl beslenmeli?
Emziren annenin beslenmesini düzenlerken kendini ağır işçi statüsünde kabul etmesi gerekir. Normal bir erişkin kadının kalori ihtiyacı 1500-2000 kaloriyken, emziren bir annenin günlük ihtiyacı 4000-4500 kalori civarındadır.

Sıvı tüketimini artırın

Bu nedenle emziren anne öğün aralarında mutlaka ek besinler almalı, 3 ana öğününü düzenli tüketmeli. Annenin bebeği beslerken en çok ihtiyacı olacağı şey sıvı tüketimidir.

Hem sütün artması hem annenin kendini iyi hissetmesi için günde yaklaşık 3-3,5 litre civarında sıvı tüketmesi gerekir. Emziren annede özellikle vitamin, mineral ve demir desteği önemlidir. Çünkü bebek kendine maksimum yetecek oranda alır, anneyi kansız bırakabilir.

Süt ürünlerine ağırlık verin

Bu nedenle annenin hamilelik süresince kullandığı demir ve mineral içerikli vitaminlerine devam etmesi gerekir. Günlük 1 litre civarında süt ya da süt ürünü mutlaka almalı.

Annelere onu da yemeli, bunu da yemeli tarzında sunmak da anneyi rahatsız eder ama ayran olabilir, süt olabilir, yoğurt olabilir, peynir olabilir. Hangisini tercih ediyorsa 1 litre civarında sıvıyı buradan alıp, bunun dışında da meyve suyu, komposto, su şeklinde 3-3,5 litreye tamamlaması gerekir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat