Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Emziren anne hamile kalabilir mi?

204,036
kişi izledi
Puan: 4.72 / 5
Emziren anne hamile kalabilir mi?
Emzirmek, ortalama olarak 6. aya kadar çok iyi bir korunma yöntemi olmakla beraber % 100 garanti değil. Aslında tabi ki doğum kontrol hapı da % 100 garanti değil. Ama eğer ek gıdalara başlamışsa 4 ila 6. ay zamanında herhangi bir zamanda veya başka bir nedenle emzirme dışında başka bir mama veriyorsa, o zaman emzirmenin koruyucu etkisi daha da azalacaktır.

Süt dışındaki en ufak besin koruyuculuğu azaltır

Yani buradan çıkacak özet sonuç şu; ister normal doğum yapmış, ister sezaryen yapmış olsun, eğer sürekli emziriyorsa, bebeğine su dahil süt dışında hiçbir şey vermiyorsa 6. aya kadar çok güzel bir koruyucu araçtır emzirme. Ama eğer emzirme dışında ekstradan bir damla su dahi veriyorsa veya mama veriyorsa o zaman koruyuculuğu çok azalır. Mutlaka ekstra bir koruma yöntemiyle korunması lazım.

Annenin 6. aydan sonra ister emziriyor olsun, ister emzirmiyor olsun mutlaka korunması gerekir. Eğer sezaryenle doğum yapmışsa, 4. aydan önce spiral takılmasını önermiyoruz. Çünkü rahim dikişleri henüz tam iyileşmiş olmuyor. 4. aydan sonra ilk âdetini gördüğü zaman spiral takılması için çağırıyoruz.

Normal doğumda spiral için bekleme yok

Normal doğumda öyle 4 ay bekleme süresi yok. Spiral takılma işlemi hemen, normal doğum sonrasındaki ilk dakikalarda yapılabileceği gibi bebeğin 40'ı çıktıktan sonra da olabilir. Onun dışında prezervatifle korunma her zaman olabilir. Doğum kontrol hapları, 4. aya kadar önerilmiyor.

Gebelikte doğum kontrol hapı önerilmiyor

Doğum kontrol haplarının önerilmemesi iki nedene bağlı. Doğum kontrol hapları damar pıhtılaşma mekanizmasını devreye soktuğu için hem gebelikte hem de lohusalık döneminde pıhtılaşma eğilimini artırıyor. Bu da vücutta damar tıkanıklığına neden olabiliyor.

İkinci sebep sütün kalitesinin bozulmaması ile ilgili. Çünkü doğum kontrol hapları sütü, tadını ve miktarını etkiyor. İlk 4. aya, hatta 6. aya kadar doğum kontrol hapını önermiyoruz. Ama 6. aydan sonra doktor kontrolünde doğum kontrol hapına başlanabilir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat