Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elti kime denir?

3,319
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Elti kime denir?

Elti, en uzak akrabaları bile ayrı ayrı adlandırma hastası atalarımızın madem erkekler bacanak olabiliyor, kadınlarda da bunun bir karşılığı olmalı diyerek yarattığı bir akrabalık terimidir. 

Şöyle ki "erkek kardeşlerin eşleri" birbirlerinin eltisi olur. Eltilik hiç elit bir kurum değildir. Aynı zamanda hepsi bağımsız birer yenge ünitesi olan eltiler, genelde birbirlerinden pek hazzetmezler. Aile içi miras paylaşımı sorunları, düğünlerde eltilere takılan bilezikler arasındaki eşitsizlikler, kaynananın yazlığını kimin işgal edeceği konusundaki ihtilaflar ve çatışmalar ne yazık ki eltilerin diplomatik oyunlarının tatsız sonuçlarıdır. 

Eltilik kurumunun geçimsiz karakteri atasözleri ve deyimlere de yansımıştır. İçinde elti geçen ve geçimsizlik ifade eden birçok atasözümüz vardır. "Bacanaklık" gibi içten ve güleryüzlü bir ilişki değildir. Mesela bacanaklar "vay bacanağım sen naber" derken "eltim hayırlı işler" diyen iki insan görülmemiştir. 

Eltiler arası birlik yalnızca tek bir koşulda oluşabilir. KAYNANA! Eltiler kaynanalarına karşı birlik oluşturma konusunda politik derinlik kitabı yazabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat