Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eleştiri türünün nasıl özellikleri vardır?

722
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Eleştiri türünün nasıl özellikleri vardır?

Eleştiri, bir sanatçının ya da bir sanat eserinin olumlu ve olumsuz yanlarını ortaya koyarak onun gerçek değerini belirlemeyi amaçlayan yazılardır. Eleştirmen eser hakkında okuyucuyu bilgilendirir; böylece hem okura hem de söz konusu eserin yazarına yol gösterir.

Eleştiri yöntem bakımından ikiye ayrılır: Bir eleştirmenin kendi beğeni ölçülerini dikkate alarak değerlendirme yapması öznel eleştiri olarak kabul edilir. Buna izlenimsel eleştiri de denir. Bu eleştirinin ilkelerini Anatole France belirlemiştir. Bu tarz bir eleştiri günümüzde pek rağbet görmez. Bir diğer eleştiri türü ise nesnel eleştiridir. Burada eleştirmen, bir yapıtı ya da sanatçıyı mümkün olduğunca tarafsız bir gözle ele alır.

Edebiyatımızda ilk eleştiri Namık Kemal'in Tahrib-i Harabat adlı yapıtıdır. Türk edebiyatında Namık Kemal dışında Recaizade Mahmut Ekrem, Muallim Naci, Hüseyin Cahit Yalçın, Cenap Şahabettin, Ali Canip Yöntem, Yakup Kadri, Nurullah Ataç ve Cemil Meriç önemli eleştirmenler olarak tanınır.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat