Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elektronik cihazların bozulmasını engellemek için neler yapabiliriz?

1,584
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Elektronik cihazların bozulmasını engellemek için neler yapabiliriz?


Elektronik cihazlar en çok sıvı teması, düşme, çarpma gibi kullanıcı kaynaklı nedenlerle bozuluyor. Peki, biz kullanıcılar, uğruna küçük çaplı bir servet döktüğümüz ürünleri korumak için hangi önlemleri almalıyız?

Akıllı telefonların ömrünü uzatma

Sıvı teması nedeniyle en çok arızalanan elektronik ürünlerin başında akıllı telefonlar geliyor. Yemek yerken sürekli masa üzerinde duran cihazlar genelde içeceklerin gazabına uğruyor. Özellikle alkollü içeceklere ekstra dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni alkollü sıvıların daha zararlı olması değil, alkolün içenleri daha sakar hale getirmesi. Her içki masasında en az bir kez kadehin devrildiğini biliyoruz. Kısacası, telefonları içeceklerden uzak tutmalısınız. Zaten onların adı cep telefonu, bırakın cebinizde kalsınlar.

Cep demişken... Akıllı telefonunuzu arka cebinize koymamaya çalışın. Çünkü üzerine oturduğunuzda dokunmatik ekrana zarar vermeniz çok mümkün. Ayrıca cihazı arka cepte taşımak özellikle tuvaletlerde telefonu kaybetme ihtimalini artıracaktır. Bir uyarı daha... Telefonunuzu mecbur kalmadıkça tuvalette kullanmayın. Çünkü elinizden düşürmeniz halinde telefonunuzu bilinmeyen bir diyara yolcu etme şansınız gerçekten çok yüksek.

Bilgisayar bakımı

Bilgisayar başında kahvaltı keyfi en büyük kabusunuz haline gelebilir. Çünkü dizüstü bilgisayarınız çay, kahve, ekmek kırıntısı ve susamı sizin kadar sevmiyor. Şunu unutmayın, çeşitli yiyecek ve içecekler nedeniyle bozulan bilgisayarların sayısı çalınan, kırılan veya üretim hatası nedeniyle arızalanan cihazlardan daha fazla. Bu nedenle çay, kahve ve kolanız ile bilgisayarları ayrı köşelerde tutmakta fayda var.

Cep telefonu ve notebooklardan sonra en çok arızalanan elektronik ürünler ise fotoğraf makineleri. Dış mekanlarda çok sık kullanılan fotoğraf makineleri kadar yağmura maruz kalan bir başka elektronik cihaz bulunmuyor. Fotoğraf makinenizin mümkün olduğunca ıslanmasını engelleyin. Askı kayışını da mutlaka boynunuza geçirerek fotoğraf çekin.

LCD televizyonların temizliği

LCD ekranlar ve televizyonlar son yıllarda artık her yerde kullanılıyor. Sizin de salonunuzda bunlardan bir tane olması hatta bu videoyu bir LCD ekrandan izliyor olma ihtimaliniz çok yüksek.

LCD ekranlarda en sık görülen arıza nedeni sıvı teması! Evet, televizyonun üzerine sıvı dökülme ihtimali çok yüksek değil ancak nemli bezlerle silindikten sonra ekranla çerçeve arasına giren sıvı bir süre sonra ekranın bir kısmının ya da tamamının bozulmasına yol açabiliyor. Bu nedenle özel temizlik sıvılarını kullanmakta fayda var.

Tablet bilgisayarlar yağmur altında kalma ya da tuvalete düşme riskleri açısından daha şanslı. Ama onlar da düşünce kendilerini kurtaramıyor. Düşme ve çarpmalardan zarar görmemesi için tablet bilgisayarınızı olabildiğince sağlam bir koruyucu kılıf içinde kullanmanızı öneririz.
Elektronik cihazlarınızla mutlu ve uzun birliktelikler dileriz!

Videoyu Göster

Teknoloji Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat