Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elektronik cihazlar anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler mi?

121,982
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Detaylı Açıklama

Elektronik cihazlar anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler mi?

Anne adayları, radyasyon ve manyetik alan yaratan cihazlarla ilgili bebeğine zarar vereceği konusunda endişe duyarlar. Bunlar özellikle cep telefonları, güvenli geçiş kapıları, bilgisayarlar ve monitörlerdir. 

Cep telefonları
Hamilelik döneminde cep telefonu kullanımının bilimsel olarak kesinleşmiş bir zararı bulunmamaktadır. Cep telefonu kullanımı 10-15 yıllık bir süreç olduğundan konu hakkında yapılan araştırmalar anne karnında, bebek doğduğunda veya 2-5 yaşına kadar olan süreyi kapsamaktadır. Bunları karşılaştırma olanağı olmadığı için çocukların zeka düzeyleri, motor gelişmelerinde yavaşlama olup olmadığı kıyaslanamamaktadır. Bu yüzden her ihtimale karşı cep telefonlarını minimum seviyede kullanmakta fayda var. Cep telefonunu gece yatarken kapatmak, uzağa koymak, karın bölgesine yakın yerde taşımamak ve uzun konuşmaları bluetooth kulaklıklarla yapmak gibi önlemler alınabilir.

Bilgisayar ve monitörler
Gebelikte bilgisayar kullanımının bir sakıncası yoktur. Bilgisayarlar elektromanyetik alan oluşturur, fakat bu alan bebeğe zarar veren x ışını içermez. Bundan dolayı bebeği korumak için ayrıca bir önlem almaya gerek yoktur. Hamilelerin eklem ve kaslarında olan değişiklikler nedeniyle uzun süre bilgisayar  başında olmaları ağrılara neden olabilir bu nedenle kısa süre ekran karşısında olmaları, belli aralıklarla kalkıp dolaşmaları önerilir.

Güvenlik kapıları
Havaalanı ve alışveriş merkezi gibi yerlerde güvenlik amacıyla kullanılan kapılarda x ışını bulunmamaktadır. Bunlar metal dedektörleridir. Dolayısıyla hamilelikte bu kapılardan geçilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Burada çantaların koyulduğu bölümde x ışını vardır. Bunlar sadece içinden geçen nesneye x ışını verir, dışarıya x ışını yaymaz. Onun yanından geçerken de bebeğe hiçbir şekilde zarar gelmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat