Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elektrikli otomobillerin özellikleri nelerdir?

7,038
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Elektrikli otomobillerin özellikleri nelerdir?

Elektrikli otomobiller fosil yakıtlarla yani benzin, motorin, LPG ya da bitkisel kaynaklı yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlara sahip taşıtlardan farklı olarak elektrik bataryaları ve elektrik motorları sayesinde yol alan araçlardır. Geleneksel otomobillerden tek farkları kullandıkları motorlardır.

Elektrikli otomobillerin menzilleri marka, model ve teknolojilerine göre değişir. Ancak genellikle menzilleri 80-300 km arasında değişmektedir. İçten yanmalı motorlara göre kısa sayılabilecek bu menzil otoyollar boyunca kurulacak şarj ve batarya değişim istasyonları sayesinde aşılmaya çalışılmaktadır. Yapılan ARGE çalışmaları da elektrikli otomobillerin menzillerini ve hızlarını artırmayı amaçlıyor. Gelecek birkaç yılda elektrikli otomobillerin hem daha hızlı hem de aha uzun menzilli olacağı öngörülüyor.

Şu an Türkiye'de satışa sunulmuş birçok elektrikli araç modelleri mevcut. Bu araçları evde şarj etmek mümkün. Ayrıca belediyelerin otoparklarına kurulan şarj sistemleri de her geçen gün yaygınlaşıyor.

Hibrid otomobiller ise elektrikli otomobillerden farklı bir sisteme sahip. Hibrid otomobillerde elektrik motorları ile içten yanmalı motorlar birlikte kullanılıyor. Elektrikli motor içten yanmalı motorun en çok yakıtı tükettiği kalkış ve yokuşlarda devreye giriyor. Otomobil makul bir ivme kazandığında ise elektrik motoru devreden çıkıyor ve içten yanmalı motor çalışmaya başlıyor. Bu sırada içten yanmalı motorun çalıştırdığı elektrik üreteçleri de elektrik motorunun akülerini besliyor.

Elektrikli otomobillerin bakım maliyetleri geleneksel otomobillere göre çok daha düşük. Çünkü elektrik motorları içten yanmalı motorlara göre çok daha sade ve basit bir çalışma prensibine sahip. Sürekli yağ veya parça değişimi gibi rutin masraflar çıkaracak işlemlere ihtiyaç duymuyor. Elektrikli otomobil motorlarının ömürleri 1 milyon kilometreyi buluyor. Ortalama bir içten yanmalı motor en iyi ihtimalle 300-400 bin kilometre ömre sahip.

Elektrikli otomobillerin bataryaları ise sanıldığının aksine uzun süre kullanılabiliyor. Elektrikli otomobillerin batarya ömürleri 500 bin kilometreyi buluyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat