Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

e-Fatura kullanmanın avantajları nelerdir?

10,384
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

e-Fatura kullanmanın avantajları nelerdir?

Elektronik fatura 2010 yılında hayatımıza giren, faturaların elektronik ortamda iletilmesi ve alınmasını sağlayan, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bir uygulamasıdır. Bu uygulama kapsamında bugün itibari ile 20 binden fazla şirket elektronik ortamda tüm faturalandırmasını elektronik olarak yapabiliyorlar. Bugün 20 bin şirketin yaklaşık olarak ayda 10 milyon faturadan söz ediyoruz. Bu 10 milyon faturanın sadece lojistik olarak iletilmesi ile her ay yaklaşık olarak 40 milyon tasarruf sağlanmaktadır. 

Şirketler elektronik faturadan yararlanarak iş süreçlerinde iyileşme, maliyette tasarruf ve iş ortakları ile beraber yapmış oldukları ticarette iyileşme sağlayabiliyor. Buna birkaç örnek vermek mümkün. Örneğin bir akaryakıt firması ve bayileri arasındaki faturalandırma işlemlerini elektronik ortama geçirerek bayileri arasındaki ticareti hızlı ve sorunsuz hale getirmek mümkün olabiliyor. Bayilerinin ona kesmesi gereken faturalar ana firma sistemlerine iletiliyor ve bu sistemde faturalar ana şirketler için düzenlenebiliyor. Bu sayede bayi ve ana firma arasındaki ticaret hız kazanmış oluyor.

Haziran 2015 itibari ile yayınlanan Vergi Usul Kanunu'na göre cirosu 10 milyon TL üzerinde olan şirketler 1 Ocak 2016'dan itibaren elektronik fatura kullanmaya başlamak zorunda. Burada geçtiğimiz tebliğlerden farklı olarak artık yıl mevhumu ortadan kalktı. İlgili hesap yılı içinde cirosu 10 milyon TL üzerinde olan şirketler takip eden yıl içerisinde elektronik fatura kullanmaya başlayabilirler.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat