Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

e-Defter nasıl kullanılır?

11,228
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

e-Defter nasıl kullanılır?

Elektronik defter Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gümrük Ticaret Bakanlığı tarafından edefter.gov.tr adresinde yayınlanan şartlara uygun şekilde, resmi olarak düzenlenen yevmiye ve kebir defterlerinin elektronik ortamda hazırlanmasını sağlayan bir düzenlemedir. 


Bu uygulama kapsamında mükellefler edefter.gov.tr adresinde duyurulan uyumlu programları kullanarak bu iki defterini elektronik ortamda düzenleyebilirler. 

Düzenlenecek defterler, ilgili muhasebe ayını takip eden 90 gün içinde düzenlenmeli ve berat dosyaları Gelir İdaresi'nin ilgili sistemlerine elektronik ortamda iletilerek e-Defterler oluşturulmalıdır. 

Elektronik defter uyumluluğu olan programlar her ay önce yevmiye defterini, daha sonra kebir defterlerini elektronik ortamda oluşturarak sürece başlar.

Daha sonra oluşturulan bu elektronik defterlerin berat dosyaları yine elektronik ortamda hazırlanır. Oluşturulan her bir elektronik evrak sonrasında bu evraklar mâli mühürler ile imzalanır ve defter dosyaları şirkette kalır; berat dosyaları ise Maliye Bakanlığı sistemine iletilir. 

Bu işlem Maliye'nin de dosyalar üzerinde yaptığı imzalama, mühürleme işlemi sonrasında tekrar ilgili şirketin kendi sistemine alınarak elektronik ortamda 10 yıl boyunca muhafaza edilir.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat