Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Edebi türler nelerdir?

970
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Edebi türler nelerdir?

Edebi ürünler tür olarak edebi metinler ve öğretici metinler olmak üzere ikiye ayrılır. Edebi metinler de coşku ve heyecanı dile getiren metinler yani şiirler ve olay çevresinde oluşan metinler olarak ikiye ayrılır. 

Olay çevresinde oluşan metinler, anlatmaya ve göstermeye bağlı edebi metinler olarak iki grupta incelenir. Anlatmaya bağlı olan edebi türler; destanlar, masallar, halk hikayeleri, mesneviler, manzum hikayeler, hikayeler ve romanlardır. Göstermeye bağlı edebi türler; tragedya, komedya, dram, orta oyunu, karagöz, meddah ve köy tiyatrolarıdır. 

Öğretici metinler (konuya edebiyat ürünleri açısından bakılırsa) gazete çevresinde gelişen metinler ve kişisel hayatı konu alan metinler olarak iki başlıkta incelenebilir. Makale, deneme, sohbet, fıkra, eleştiri, röportaj gibi türler gazete çevresinde gelişir. Anı, gezi yazısı, biyografi, mektup ve günlük gibi edebi türler ise kişisel hayatla ilgili olan metinlerdir.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat