Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ebola nedir?

2,702
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ebola nedir?

Ebola RNA grubu bir virüstür. Bu virüs grubu ateşli ve kanamalı hastalık oluşturan bir gruptur. Virüs 790-970 nanometre boyutlarındadır. Yapı olarak uzun ve kıvrımlıdır. 60 derecede, 30 dakikada ve asitli ortamlarda ölür. Vücut sıvılarında, oda sıcaklığında uzun süre veya haftalarca hayatta kalabilirler. 

Virüsün çıkış noktası ilk olarak hayvanlardır. Hayvanlardan insanlara geçmiştir. Örnek olarak maymun, şempanze ve orangutan türü hayvanlardır. Bulaşma şekli vücut sıvıları, açık yaralarla temas, kan yolu, idrar veya dışkı temas sonucu şeklindedir. 

Ebola hayvandan insana bulaşabildiği gibi, insandan insana da bulaşabilir. Ebola virüsü ilk olarak 1976?da ortaya çıkmıştır. Adına Ebola denmesinin sebebi ilk görüldüğü yer olan Zaire?de Ebola nehri kenarında ilk vaka görülmüştür ve bu virüse bu isim verilmiştir.

Ebola virüsü 4 çeşittir. Bunlar Zaire, Sudan, Fildişi ve Reston virüsleridir. Bunlardan ilk üç virus insanda hastalık yaparken, Reston tipi virüs sadece şempanze, maymun ve orangutanlarda hastalık yapmaktadır.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat