Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ebeveynlerde aşırı korumacılık neden olur?

174
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ebeveynlerde aşırı korumacılık neden olur?

Aşırı korumacılığın ana kaynağı aşırı sevgidir. Karşısındakini çok fazla sevenler aşırı korumacı davranışlarda bulunurlar. Eğer anne ve babanın çocuklarına olan sevgisi de çok fazlaysa, bu sevginin yanlış dışa vurumu olarak çocuklarına aşırı korumacı davranabilirler ve çocuklarına hiçbir şekilde bir zarar gelmesini istemezler. Çocuklarını herşeyden korumaya çalışırlar ve sonunda çocuğun bütün hayatını istila ederler. Çocuğa yalnız başına hiçbir şey yaptırmazlar.

Çocuklarına karşı aşırı korumacı davranan ebeveynler çocuklarının tüm işlerini kendileri yaparlar ve çocuğu kendi kendine yetemeyecek hale getirebilirler.

Ebeveynlerdeki aşırı korumacılık, çocuğa karşı duyulan sevgiden kaynaklanabildiği gibi çocuk için çok fazla endişe duymaktan da kaynaklanabilir.

Bazı durumlarda, daha önceden çocuk kaybı yaşayan ebeveynlerde de aşırı korumacı davranışlarla karşılaşılabilir. Bu da yine aşırı endişelenmeden kaynaklanmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat