Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düztabanlık nasıl anlaşılır?

96,452
kez izlendi
Puan: 4.47 / 5
Detaylı Açıklama

Düztabanlık nasıl anlaşılır?

Anne babalar genellikle çocuklarının düztaban olduklarını ayak tabanlarına bakıp tespit etmeye çalışır. Örneğin, çocuk banyo yaptıktan sonra ayağı ıslakken yer zemininde bıraktığı lekeye bakarlar. Normal şartlarda ayağın iç kısmı yere temas etmediğinden hafif miktarda topuk kısmını, parmaklarını ve dış kısmını görmemiz gerekir Ancak ayağın iç kısmında daha geniş bir iz bırakılımışsa düztabanlıktan şüphe edilmelidir.

Ortopedist düztabanlık teşhisini koyarken hastanın yürümesine, parmak ucunda kalktığı zaman ayağın iç kısmında bir kavisin oluşup oluşmadığına, topuk üzerinde kalkabilme yeteneğine bakar. Bunların hepsi ayak bileği ve ayak kemiklerinin hareketliliğini test etmek amacı ile yapılır.

Düztaban olduğundan şüphelenilen hastalara önce basarak her iki ayaktan röntgen filmi çektirilir. Çekilen filmde ayak kemiklerinin aynı düzlemde olması istenir. Bu düzlem röntgende kırılmış ve içe doğru ters yönde açılanmış ise kemiksel olarak düztabanlıktan söz edilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat