Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düzenli yumurtlayamama sorunu kimlerde görülür?

47,722
kez izlendi
Puan: 4.16 / 5
Detaylı Açıklama

Düzenli yumurtlayamama sorunu kimlerde görülür?

Çocukluk çağında yumurtlama olmazken, ergenlik çağında yavaş yavaş başlar. Bir âdet döngüsünün ilk gününden diğer âdet döngüsünün ilk gününe kadar olan döneme sikrus, yani döngü adı verilir. 

28 günde 1 olan bir sikrusta ortalama olarak 14. günde yumurtlama olur ve o gün döllenme olasılığı en yüksek olan gündür. Ondan 3 gün öncesinde de ilişki olduğu zaman, spermler 3 gün boyunca genital kanalda bekleyebildiği için yine verimli günlerdir. 

Yumurtlama sorunu en sık ergenlik döneminde görülür. Çünkü âdetler henüz düzensizdir. Yumurtlama düzenli hale gelmediğinden âdet kanamasını düzenleyen etken zaten yumurtlama olduğu için âdeti düzensizse yumurtlama sorunu var demektir. 

Halk arasında erken menopoz adı verilen ve yumurta hücrelerinin nispeten menopoza yakın olmayan bir dönemde harcanmasıyla ortaya çıkan veya herhangi bir şekilde yumurta hücresi yetersizliği ile ortaya çıkan bir yumurtlama bozukluğu türü vardır. 

Bir de şu gerçeği vurgulamak gerekir. 35 yaşından sonra doğunganlıkta keskin bir düşüş gözlenir. Bu yüzden çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız mutlaka 35 yaşına kadar çocuk yapmakta fayda vardır. Bu hem ilk çocuk, hem de ikinci ya da üçüncü çocuk da olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat