Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düşük sperm sayısı nedir?

5,708
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Düşük sperm sayısı nedir?

Hastanın sperm sayısını ve kalitesini ölçtüğümüz teste spermiogram denir. Spermiogram testi için sperm örneği alınmadan önce 48, hatta 72 saatlik cinsel perhiz yapılması önerilir. İki ya da üç günlük cinsel perhizin ardından alınan sperm örnekleri daha iyi sonuç verir. Spermiogram testinde pek çok faktör incelenir. 

Spermin kıvamı, pH değeri, yoğunluğu, rengi,akışkanlığı, morfolojisi, hareketliliğive en önemlisi sayısına bakılır. Dünya Sağlık Örgütü'nün sperm sayısı ile ilgili kriterleri vardır. 1 ml menide spermin 15 milyondan, toplam menide de 39 milyondan az olması düşük sperm sayısı anlamına gelir. Menide bulunan sperm sayısı bu kriterlerin altındaysa erkekte sperm azlığı var anlamına gelir. Düşük sperm sayısına oligospermi denir. 

Sperm sayısı spermiogramda bakılan tek kriter değildir. Spermin hareketliliği de üreme sağlığı açısından önemlidir. Üremenin olabilmesi için hareketli spermin %50'den, normal karakterdeki spermin de %4'ten fazla olması gerekir. Bu kriterlerin altında kalan spermlerde kısırlık riski vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat