Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düşük sperm sayısı neden olur?

9,911
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Düşük sperm sayısı neden olur?

Düşük sperm sayısına tıp dilinde oligospermi denir. Düşük sperm sayısının pek çok nedeni vardır. Sperm sayısının düşük olma nedenleri kalıtsal, kazanılmış ve nedeni tam olarak bilinmeyenler olarak  üçe ayrılır. Kalıtsal nedenlerden biri  sperm üreten hücrelerin tam olarak gelişememesinden kaynaklanır. Bu durum genetik geçişlidir. Bu durumda genelde hiç sperm oluşmaz. Aspermi ya da azospermi denen bir durumdur. 

Sperm sayısının düşük olmasının sonradan kazanılmış nedenleri arasında ise testis iltihabı, testise yönelik bir travma öyküsü ya da inmemiş testis durumu vardır. İnmemiş testis yumurtalıkların, uzun zaman olması gerekenden yukarıda kalması durumudur. İnmemiş testis durumunda yumurtalıklarda sperm üretimi azalır ve düşük sperm sorunu yaşanabilir. 

Düşük sperm sorunu yaşayan erkeklerde en sık görülen neden ise varikoseldir. Varikosel, testislerin yanında bulunan damarlarda varis oluşmasıdır. Her üç-dört erkekten birinde varikosel görülebilir. Erkeklerdeki en yüksek kısırlık sebebi de varikoseldir. Varikosel tedavi edilebilen bir hastalıktır. O nedenle mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat