Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düşük sperm sayısı nasıl teşhis edilir?

2,820
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Düşük sperm sayısı nasıl teşhis edilir?

Evli çiftler, eğer her iki tarafta da sorun yoksa bir sene boyunca düzenli cinsel ilişki sonucu çocuk sahibi olabilir. Düzenli cinsel birleşmeye rağmen bir sene boyunca hamile kalınamıyorsa kadınlar kadın doğum kliniğine, erkekler üroloji kliniğine başvurmalıdır. Çünkü bu çiftlerde kısırlık riski vardır. 

Düşük sperm sayısı endişesiyle üroloji polikliniğine başvuran hastalara spermiogram testi uygulanır. Bu test sayesinde sperm yoğunluğu ve kalitesini ölçülür.  

Bu testte en sağlıklı sonucu almak için test öncesinde 48 -72 saatlik cinsel perhiz uygulanmalıdır. Bu testte pek çok kritere bakılır. En önemli kriter sperm sayısıdır. Dünya Sağlık Örgütü'nün sperm sayısı ile ilgili kriterleri vardır.1 ml menide spermin 15 milyondan, toplam menide de 39 milyondan az olması düşük sperm sayısı anlamına gelir. 

Fakat sperm sayısı tek kriter değildir. Spermin hareketliliği de önemlidir. Üremenin olabilmesi için hareketli spermin %50'den, normal karakterdeki spermin de %4'ten fazla olması gerekir. Bu kriterlerin altında kalan spermlerde kısırlık riski vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat