Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düşük sperm sayısı nasıl tedavi edilir?

17,650
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Düşük sperm sayısı nasıl tedavi edilir?

Dünya Sağlık Örgütü'nün sperm sayısı ile ilgili kriterleri vardır.1 ml menide spermin 15 milyondan, toplam menide de 39 milyondan az olması düşük sperm sayısı anlamına gelir.

Erkekte düşük sperm sayısı infertilite yani erkekte kısırlığın en önemli sebeplerinden birisidir. Sperm sayısındaki düşüklüğün tedavi edilmesi için öncelikle mutlaka nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi gerekir. 

Sperm sayısındaki düşüklüğün nedenini bulmak ve tedavi etmek için mutlaka üroloji doktoruna başvurmak gerekir. Üroloji uzmanları yapılan test ve tetkiklerden sonra sperm sayısındaki düşüklüğün nedenini ortaya koyar. 

Sperm sayısındaki düşüklüğün farklı nedenleri vardır. Kalıtsal nedenlerden dolayı görülen en önemli sorun sperm bezlerinin oluşmaması ya da gelişmemesi ve bu nedenle vücudun sperm üretmemesidir. 

Bu vakalar zor vakalardır fakat bu durumlarda bile testislerden şırınga ile sperm çekilmesi sayesinde, düşük oranlarda bile olsa gebelik sağlanabilmektedir. 

Düşük sperm sayısının en önemli nedenlerinden biri ise varikoseldir. Toplumda her dört erkekten birinde görülebilen varikosel erkek kısırlığının da en yaygın nedenidir. Varikosel yumurtalığın etrafını saran ve pis kanı boşaltan damarların genişlemesinden kaynaklanan hastalıktır. Yumurtalık çevresinde göllenen kan, oksijen açısından zayıf, karbondioksit açısından zengin olduğu için testislerdeki sperm yapımını bozar. Varikosel durumunda mikroskopla yapılan cerrahi bir operasyonla sorunlu damarlara müdahale edilmesi gerekmektedir. Varikosel ameliyatları sonrasında erkek kısırlığında %80- %85 oranında başarı elde edilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat