Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde ne tür gelişim sorunları görülebilir?

2,738
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde ne tür gelişim sorunları görülebilir?

Eğer gebeliğin başında yaşanmış bir problemden dolayı bebekteki hastalıklar bebeğin büyümesine engel olmuşsa, buna orantılı büyüme geriliği denir. Bu bebekler büyüdükleri zaman da, genel olarak küçük kalırlar ve boyları uzamaz. 

Gebeliğin sonlarına doğru plasentanın yapısındaki damarsal bozukluklardan dolayı bebek anne karnında beslenememiş, beslenemediği için kilo alamamış ise bu bebekler doğduktan sonra hızla beslenmeye başlayarak normal kilolarını alırlar. Bunlara da asimetrik büyüme geriliği denir. 

Yani düşük doğum ağırlığına sahip olan bir bebeğin ileride büyüyüp büyümeyeceği, normali yakalayıp yakalayamayacağı tamamen bu problemin gebeliğin başında mı, sonunda mı yaşandığına bağlıdır. 

Silver- russell sendromlu bebeklerin doğum sırasındaki vücut ağırlıkları çok düşüktür. Kendilerine özel tipik bir yüz görüntüleri vardır. Başının üst tarafı geniş, alt tarafı dar üçgen yüz şeklinde bir görüntüleri olur. Ağız aşağıya doğru bükülür, balık ağızlı denilen bir görüntü oluşur. 

İlginç bir bulgu olarak, bu bebeklerin sağ tarafları ile sol tarafları ölçüldüğü zaman, bir tarafındaki kol ve bacaklarının diğer tarafa göre daha kalın olduğu görülebilir. El parmaklarına bakıldığında kıvrık olduğu görülebilir. Buna klinodakli denebilir. Fakat silver- russelları bekleyen bir vücut zaten küçük ve kısa boyludur. Erken ergenliğe girebilirler. Bu ilerde daha çok boy kısalığına neden olabilir. Bu yüzden bu sendroma sahip olan bebeklerin uzman hekimler tarafından yakın takip edilmesi gereklidir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat