Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düşük doğum ağırlığının nedenleri nelerdir?

1,229
kez izlendi
Puan: 1.80 / 5
Detaylı Açıklama

Düşük doğum ağırlığının nedenleri nelerdir?

Bebeğin doğum ağırlığı annenin hamilelikteki sağlık durumunun direkt göstergesidir. Genellikler kötü şartlarda yaşayan, yeterli beslenemeyen, hamileliği boyunca hastalıklar geçirmiş olan annelerin bebeklerinin doğum ağırlığı biraz daha düşük olur. 

Bunun dışında anne ile bebek arasındaki etkileşimler de son derece önemlidir. Plasenta denilen bebeğin eşi olan organın yapısı bebeklerin beslenmesini direkt olarak ilgilendirir. Plasentanın yapısını bozan bir çok hastalık bebeğin beslenmesini bozduğu için anne karnında kilo almasını engeller ve düşük doğum ağırlığına neden olabilir. 

Hastalıklar dışında da bebeğin kilo almasını engelleyen en önemli faktör annenin sigara içmesidir. Sigara direkt olarak plasentanın kan damarlarını bozacağı için anne karnındaki bebek annesinden yeterince besin maddeleri alamaz ve anne karnında zayıf kalır. 

Alkol gebeliğin başında anne karnından bebeğe geçtiği için bebeğin kendi yapısını bozacak ve bebek alkole maruz kaldığından dolayı, anormal bir beden yapısına sahip olduğundan dolayı kilo alamayacaktır. Alkol alan annenin bebeğindeki sorun bebeğin kendi vücut yapısının hasar görmesi, sigara içen annenin bebeğindeki sorun da plasenta denilen bebeğin eşinin bozuk olması dolayısıyla fetusun anne karnında aç kalmasıdır. Bu nedenle her ikisi de düşük doğum ağırlığına sebep olabilir. 

İlaçlar da bebeklerin doğum ağırlığını etkileyebilirler. Anne plasentanın kan akımını etkileyecek bir ilaç kullanıyorsa, bu genellikle doktorun haberi olmadan kullanılan ilaçlardır. Bu nedenle bebeğin beslenmesi bozulabilir. 

Bir gebenin bebeği eğer anne karnında yeterince kilo alamıyorsa doğum doktoru ultrasonda birtakım ölçümler yaparak, bebeğin daha iyi beslenmesini sağlamak için plasentanın kan akımını arttıracak ilaçları kullanabilir. Bu ilaçlar sayesinde bebek normal vücut ağırlığına ulaşabilir. İlaçlar bazen yanlış kullanım yüzünden bebeğin ağırlığını azaltırken, bir hekim tarafından uygun şekilde kullanıldıkları zaman da anne karnındaki bebeğin iyi kilo almasını sağlayabilirler. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat