Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Duodenal switch ameliyatı robotik yöntemle yapılabilir mi?

18,076
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Duodenal switch ameliyatı robotik yöntemle yapılabilir mi?

Duodenal switch ameliyatı, obezitenin belli bir grubunda, özellikle vücut kitle indeksi 50 ya da 60'ın üzerinde olan süper obezite super morbid obezite hastalarına uygulanabilir. 

Duodenal switch ameliyatının kısıtlama ve emilim azaltma (şiddetli malabsorpsiyon) olmak üzere 2 fonksiyonu vardır. 

Ameliyatı öncelikli olarak sleeve gastrektomi, yani tüp mide ameliyatı ile başlanır. Daha sonra ortak, 70-100cm'lik bir bağırsak kalacak şekilde beslenme bacağı ile biliopankreatik bacağın ayrı geldiği bir rekonstrüksiyon yapılır. Bu rekonsktrüksiyonda özellikle duodenal ile iliom arasındaki ağızlaştırma son derece önem arz eder. Bu ameliyat özellikle ABD'de belli merkezlerde belli bir hasta grubunda endike olan ve robotik yöntemle de yapılan bir ameliyattır. Ülkemizde de ilk olarak Duodenal switch ameliyatını tamamen robotik yöntemle yapan ilk ekip bizim ekiptir. 

Bu hasta grubunda, vücut kitle indeksi 50'nin ve 60'ın üzerinde olan süper obez ve süper morbid obez hasta grubunda ne yazık ki tüp mide ya da gastric bypass ameliyatları ile başarılı sonuçlar alınması mümkün değildir. Dolayısıyla bu hastalarda, en fazla kilo verme başarısı olan duodenal switch ameliyatını uygulamak gerekir. Bu ameliyatın robotik yöntemle yapılabiliyor olması da bu ameliyatın hem etkinliği hem de güvenliği açısından bize avantaj sağlar. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat