Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dünya'nın yıllık (yörünge) hareketi nedir?

13,560
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dünya'nın yıllık (yörünge) hareketi nedir?

Dünya, ekseni çevresinde hareket ederken aynı zamanda saat ibresinin tersi yönünde Güneş çevresinde de döner. Bu hareketi elips bir yörüngede, 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna 1 Güneş yılı denir. Dünya'nın kendi hareket sırasında Güneş'in çevresinde çizdiği yörünge düzlemine ise ekliptik denilir. Yörünge şeklinin elips olması nedeniyle Dünya yıllık hareketi sırasında günöte ya da günberi konumuna gelir. 

Yörünge hareketi Dünya'nın Güneş çevresinde dönerken izlediği yola yörünge, meydana getirdiği düzlemi ya da ekliptik düzlem denir. 

Dünya'nın yörüngesi elips şeklindedir. Dünya'nın bu yörünge hareketine yörünge hareketi veya yıllık hareket adı verilmektedir. Elips yörünge olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan özellikler ise şu şekilde sıralanabilir:
- Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığı sürekli değişir. Dünya'nın yörüngesi boyunca etrafında döndüğü Güneş'e en yakın olduğu noktaya günberi, en uzak olduğu noktaya ise günöte denir. 
- Güneş'e en yakın tarih 3 Ocak, en uzak olduğu tarih ise 4 Temmuz'dur. 
- Dünya'nın yörüngedeki hızı yıl içinde değişmektedir. Dünya, Güneş'e yaklaştığında hızı artar, uzaklaştığında ise yavaşlar.
- Sonbahar ekinoksuna iki günlük gecikme ile girilir. Kuzey Yarımküre'deki yaz mevsimi, Güney Yarımküre'de daha uzun görülmektedir.
- Kuzey ve Güney yarımkürelerde mevsim süreleri birbirinden farklıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat