Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dudak kanseri neden olur?

14,357
kez izlendi
Puan: 1.86 / 5
Detaylı Açıklama

Dudak kanseri neden olur?

Dudak kanserinin en önemli nedeni sigaradır. Diğer baş boyun tümörlerinde olduğu gibi burada son derece önemli bir rolü vardır. Sigara ile birlikte alkol tüketimi de yine önemli nedenler arasındadır.

Güneş ışınlarına fazla maruz kalan kişilerde dudak kanseri görülme riski daha yüksektir. Yaklaşık yüzde 35 oranında bir oran dışarıda güneş altında çalışan kişilerde gözlenir. Bu grubun içine çiftçileri, denzcileri dahil edebiliriz. Dolayısıyla güneşten korunma dudak kanseri oluşumu adına çok önemlidir.

Açık tenli kişilerde dudak kanseri görülme riski diğer kişilere oranla daha yüksektir. Bunun tam olarak sebebi bilinmemekle birlikte melonin tabir edilen ve kansere karşı koruyucu etkisi olan pigmentlerin yararı ispatlanmıştır.

Dudak kanserinin erkeklerde 7 - 8 kat daha fazla görülmesinin nedeni ise açıktır. Hem çalıştıkları ortam, hem de güneşe maruz kalma olasılığının fazla oluşu, bunun yanı sigara içme oranının yüksekliği de dudak kanserinin erkeklerde sık görülmesini açıklar.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat