Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dudak kanseri nasıl tedavi edilir?

7,717
kez izlendi
Puan: 1.86 / 5
Detaylı Açıklama

Dudak kanseri nasıl tedavi edilir?

Dudak kanseri diğer baş boyun kanserlerinde olduğu gibi çok katlı yassı epital kaynaklı bir tümör olması, yani metastaz yapmaması nedeniyle bulunduğu bölgede kalır, genellikle yayılmaz.

Burada iki tedavi yöntemi vardır. Biri cerrahi diğeri de radyasyon onkolojisidir. Dudak kanseri baş boyun tümörleri içerisinde çok daha erken tespit edilmesi avantajı sayesinde hem cerrahi hem radyoterapide çok başarılı sonuçlar verir.

Hastaların yüzde 90'ını oluşturan T1 T2 grup yani 4 cm'den küçük tümörlerin hem radyasyon onkolojisi olsun hem de cerrahi operasyon olsun başarı oranı son derece yüksektir.

Erken teşhisi konmuş bir dudak tümörünün tedavisini bazen doktor belirlemez. Cerrahi tedavi sonrası oluşacak estetik kaygılar veya radyasyon yan etkileri hastayla konuşularak yöntemler birlikte belirlenir. İlerlemiş tümörlerde ise her iki yöntemin birleşmesi ya da önce cerrahi operasyon sonrasında radyasyon gibi yöntemler kullanılır.

Radyasyon onkolojisinin daha başarılı olması adına ek kemoterapi yöntemleri de kullanılabilir. Kemoterapi tek başına bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaz. Radyoterapi, kemoterapi ya da cerrahi operasyon olsun erken teşhisle dudak kanseri tamamen tedavi edilebilmektedir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat