Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Domuz gribi ölümcül bir hastalık mı?

506
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Domuz gribi ölümcül bir hastalık mı?

Normalde grip enfeksiyonu ölümcül olabilir. Domuz gribi de bir enfeksiyon olduğundan ölümcül olabilir. Ama eğer kişinin sağlığını etkileyen başka ağır bir hastalığı yoksa bu kişinin domuz gribinden ölme ihtimali düşüktür. 


Kronik hastalığı olan, kanser olan, kemoterapi gören ya da bağışıklık sistemini etkileyecek ilaç kullanan kişilerde ölümcül olabilir. Gribe bağlı dünyada görülen 3 tip ağır enfeksiyon vardır. Bu pandemi adıyla bilinir. Özellikle 1918-19 yılları arasında İspanya'da görülen ve yaklaşık 500 milyona yakın insanın etkilendiği salgında 100 milyona yakın kişi ölmüştür. 

Ölen insanlarda yapılan araştırmalarda genelde bu insanların yaşlı, ağır enfeksiyona meyilli, sistemik ilave hastalıkları olan kişiler oldukları görülmüştür. Normalde domuz gribinden ölme ihtimali yüzde 3 ile yüzde 5 arasındadır. Bir çok çalışmaya göre bu normal gripten fazla değildir. Domuz gribi mikrobu çok sık karşılaşılan bir mikrop olmadığından sağlıklı insanlarda da enfeksiyona neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat