Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Domatesin özellikleri nelerdir?

1,497
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Domatesin özellikleri nelerdir?

Yemek, salata ve sandviçlerimizin çok faydalı ve lezzetli öğesi domates patlıcangillerdendir. Anavatanı Amerika, özellikle Güney Amerika'daki Peru'dur. 1 yıllık otsu bir bitkidir. Tüm dünyada ve ülkemizde yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. 200 cm kadar boylanabilen, pek çok çeşidi bulunan domates bitkisi genellikle desteklenmeden büyüyemeyen, etli, üzeri pütürlü ve çok dallı kalın bir gövdesi vardır. 


Bu gövde bitki genişken üzeri tüylerle kaplıdır. Gelişmesi ilerleyen bitkide gövde köşeleşir, sertleşir ve odunsulaşır. Bitkinin gövde, dal, yaprak ve çiçek saplarının üzerinde bastırılıp ezildiğinde kendine özgü koku salgılayan bezeler vardır. Yaprakları bitki çeşitlerine göre biçim, büyüklük ve dişlilik bakımından farklılık gösterir. 

Yaprakların üzeri değişik tonlarda yeşil, altı mavimsi, kül rengidir. Genelde kırmızı olarak bilinen domates, sarı ve beyaz çeşitleri de vardır. Bu meyveler bahçelerde üretildiği gibi, seracılık sayesinde tüm yıla yayılarak seralarda da yetiştirilir. Taze olarak bol bol yenilip, salata ve yemeklere katılan domates, salçası yapılarak da kullanılır. Suyu meyve suyu olarak da kullanılabilir. Yeşil domatesin bazı yerlerde turşusu ve reçeli de yapılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat