Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Domatesin nasıl faydaları var?

856
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Domatesin nasıl faydaları var?

En popüler sebzelerden olan domates yüksek miktarda antioksidan içeriği ile en faydalı gıdalar arasında yer alır. Domatesin sağlığa faydaları sebzeye kırmızı rengini veren ve güçlü bir antioksidan olan likopen adlı bileşenden kaynaklanır. Domateste bulunan likopen kalp ve damarlar için önemli olan antioksidan desteğini sağlamaktadır. 

Domatesin kalp ve damar sağlığını sağlamaya etkisi sadece likopen içermesi ile sınırlı değildir. C ve E vitamini ile kalp ve damar hastalıklarına neden olan serbest radikallere karşı savaş açar ve hücreleri korur. Betaz karoten ve E vitamini içerdiğinden kalp ve damar sağlığını korur, kemikleri destekler ve kanser, önlemeye yardımcı olur. Likopen adlı antioksidan hastalıklara karşı koruma sağlar. Sahip olduğu mineral, vitamin ve organik asitlerle besin değeri yüksek bir sebzedir.

Domatesin faydaları:
- Damarları yumuşatır
- Kanı sulandırır
- Üre miktarını azaltır
- Kanın pıhtılaşmasını sağlar

Bu pıhtılaşmayı sağlayan madde bazı insanlarda daha çok bulunur. Bu durumda damarlardaki kan akışını zayıflatarak, zaman içinde damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Yüksek kan basıncını düşürmeye de yardımcıdır. Domates vücudun su tutmasını da engeller. Vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat