Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumun evreleri nelerdir?

1,728
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumun evreleri nelerdir?

Doğumun iki ana evresi vardır; latent faz ve aktif faz olarak adlandırılabilir. Latent faz henüz kasılmaların yeni başladığı, daha rahim açılmasının tam olmadığı, rahim ağzının doğuma hazırlandığı süreçtir. Bu özellikle ilk doğumunu yapan gebelerde 12 saate kadar sürebilir. 

Latent fazın sonunda rahim ağzının açılması, yaklaşık 4 cm?e gelmesiyle aktif faza geçilir. Bundan sonraki seyir çok daha hızlı, kasılmalar çok daha güçlü olacaktır. Çünkü artık rahim ağzında yani servikste açılma başlamıştır. Bununla birlikte aktif faza geçilir. 

Doğumda aktif faz

Aktif fazı şöyle ayırabiliriz. Birinci evrede aktif kasılmaların olduğu dönemdir. Burada rahim ağzı giderek açılır, incelir ve tam açık hale gelerek yani yaklaşık 9-10 cm açıklığa gelerek bebeğin çıkmasına uygun hale gelir. Bu süreç içinde tabii ki bebek başıyla birlikte bazı hareketleri yaparak doğum kanalına ilerler ve çıkıma yaklaşır.

Doğumun ikinci fazı

İkinci evremiz doğum fazıdır. Yani bebeğin artık dışarı çıkma fazıdır. Burada annenin ıkıntılı ağrıları başlar ve bebeğin başı doğum kanalından  daha sonrada vücudu doğum kanalından dışarı çıkar. 

Doğumun üçüncü fazı

Üçüncü evre plasentanın ayrılmasıdır, Bu da son evremizdir. Bebeğin doğumundan sonra kendiliğinden gerçekleşir. Yaklaşık yarım saat içinde olması, tamamlanması gereken bir süreçtir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat