Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumun başlatılması için doğal ve medikal yöntemler nelerdir?

4,986
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumun başlatılması için doğal ve medikal yöntemler nelerdir?

Doğumun başlatılması için en sık uyguladığımız yöntemler prostoglandin içeren ilaç kullanımıdır. Bunları vajinal ya da çok nadir de olsa oral yoldan uygulanması doğum kasılmalarınızı başlatır. Rahim ağzı, yani serviksin yumuşaması ve olgunlaşmasını, doğuma hazır hale gelmesini sağlar. Günümüzde bunun özellikle en sık uygulananı vajinal tablet şeklinde yavaş salınımlı olarak prostoglandin salgılayan ilaçlardır. Genellikle bunları uyguluyoruz. 

Kasılmaları uyarmak, güçlendirmek ya da sıfırdan başlatmak için oksitosin içeren doğum indüksiyonlarına da başvurabiliyoruz. Ama öncelikle tercih ettiğimiz prostoglandin içeren tabletlerdir. 

Normal doğumun başlaması için yapılabilecekler

Tabii ki yapılabilecek bazı önerilen bir sürü yöntem var.  Fakat bugün olarak ispatlanmış olan öncelikle cinsel ilişkiyi söyleyebilirim. Çünkü cinsel ilişkide ejekulat yani semen sıvısı prostoglandin içerdiğinden rahim ağzında serviksin yavaş yavaş uyarılmasını, yumuşamasını yani doğuma hazır hale gelmesini sağlayacaktır. Bu nedenle özellikle miad aşımı olmasın diye, yani 40 haftadan önce doğum gerçekleşmesi için uygulanabilecek koruma amaçlı bir yöntemdir. Cinsel ilişkiye girmek sadece hazırlayıcı bir görev görecektir. Cinsel ilişkinin sıfırdan doğum başlatma potansiyeli oldukça düşüktür. 

Doğumu başlatmak için meme başı uyarısı dediğimiz bir yöntemde oksitosin hormonu salgılanmasını  sağladığından önerilebilir. Fakat bunu kendinizin uzun süre denememesini tavsiye ederim. Öncelikle doktorunuza yaptığınız ziyaret sırasında denemeniz ve bunun sonucunda oluşan kontraksiyonlar sırasında bebek kalp atımlarının takibinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Çünkü bu şekilde böyle bir oksitosin salgısında kasılmalarla birlikte bebekte bir fetal distress gelişiyor mu, kalp atımlarında bir düşme oluyor mu olmuyor mu bunu da görmek mümkündür. Ancak ondan sonra uygulanması önerilebilir.  Bunun dışında doğumu başlatmak için uzun süre gereksiz yere fazla yapılan uyarılar bebekte strese sebep olabilir.

Doğumu başlatmak için girilen cinsel ilişki derken, öncelikle burada şunu da belirtmek gerekir. Eğer mevcut bir enfeksiyon durumu yoksa ya da su kesesi açılmamışsa doğumu başlatmak için bu durumdan faydalanmak söz konusu olacaktır. 

Doktorunuzun gebeliğinizin son haftalarında yapacağı muayene prostoglandin salgısını uyaracağından bu da doğumun başlatılmasına yararlı olacaktır. Muayene sırasında membranların yani su kesesinin rahim ağzından sıyrılması ve buradaki prostoglandin uyarısının yapılması rahim ağzında olgunlaşmayı başlatıp kasılmalarınızı da uyaracaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat