Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumu kendi başımıza başlatmak tehlikeli midir?

1,805
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumu kendi başımıza başlatmak tehlikeli midir?

Sağlıklı bir doğum için dolması gereken minimum süre 37 haftadır. Bu süreden önce doğumun başlatılması sağlıksız olacağı gibi mümkün de değildir. Doğumu kendi başımıza başlatmanın tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi için UZMANTV'yi izleyin.

Gebelik süresinde 37 ile 40. haftalar arasında olan doğumlar normal doğumlardır. 37. haftadan önceki doğumlar erken doğum, 41 hafta dolmasına rağmen doğumun gerçekleşmemesi durumuna da gün geçmesi, geç doğum denir.

Doğum eyleminde beyinde hipofiz bezinden salgılanan oksitosin hormonu sayesinde rahim kasılmaları başlar ve rahim ağzı açılarak doğum süreci başlamış olur. Rahim kasılmaları gebeliğin son ayında düzensiz aralıklarla gelmeye başlar. Bu kasılmalara, kasılmaları keşfeden doktorun isminden yola çıkarak Braxton Hicks kasılmaları veya yalancı doğum kasılmaları denir. Bu kasılmalar rahim ağzını doğuma hazırlayıcı kasılmalardır.

Bu kasılmalar düzenli bir hal aldığında ve buna âdet sancılarına benzer bir ağrı eklendiğinde doğum süreci başlamış olur.

Doğum eylemi 37 hafta tamamlandıktan, bebeğin beslenme organı geliştikten sonra kendiliğinden başlamaktadır.

Bu süreden önce veya 37. haftadan sonra anne ve bebeğin sağlık durumunda sorun yoksa doğum eylemini başlatmak doğru bir yaklaşım değildir. 

37 ile 40 hafta arasında olan bebeğin sağlık durumunda bir sorun olduğunda, anne karnındaki ortamın potansiyel bir düşman haline gelmesi durumunda bebek, doktorlar tarafından yakın takibe alınır. Doktorlar herhangi riskli bir durum tespit ederse doğum eylemi kontrollü bir şekilde başlatılır.

Bebekte ya da anne adayında herhangi bir sağlık sorunu yoksa doğum eylemini başlatmaya gerek yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat