Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumsal akciğer hastalıklarının nedenleri nelerdir?

1,131
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumsal akciğer hastalıklarının nedenleri nelerdir?

Her doğumsal akciğer hastalığının kendine has bir nedeni vardır. Bunları genel olarak gruplandıracak olursak mekanik ya da genetik etkenler olarak sınıflandırılabilir. Bebeklerde doğumsal akciğer hastalıklarında genetik etkenler çoğunlukla günümüz teknolojisi ile bulunamamıştır. Genlerle alakalı olarak çocukların akciğerlerinde kistler oluşabiliyor ya da akciğer gelişimi bir sebepten gelişimin belli bir kısmında duruyor ve devam etmiyor. 

Doğumsal akciğer hastalıklarında mekanik kısımlara gelince ise konjenital diyafram gibi olgularda dış bası nedeniyle oluşabilir. Bu durumda karın içi organlar göğüs boşluğuna geçmekte ve akciğer üzerine etki yapmaktadır. Bası etkisi nedeniyle bebeğin akciğerlerin gelişimi engellenmektedir.

Genetik faktörler günümüzde çoğunlukla radyasyon, sigara gibi etmenlerden etkilenmektedir. Yani sadece anne babadan alınan genler değil, çocuğun doğum süresince maruz kaldığı sigara ve radyasyon da bu tür oluşumlara sebep olabilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat