Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumsal akciğer hastalıkları nasıl teşhis edilir?

468
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumsal akciğer hastalıkları nasıl teşhis edilir?

Akciğer hastalıkları eğer anne karnındayken ortaya çıkmışsa çoğunlukla anne karnında yapılan ultrasonlarla tanı konulabilir. Şüphe durumlarında daha ileri tetkik etmek gerekir. Doğum öncesi bunun en rahat yapılanı ise fetal MR görüntülemedir. Burada neredeyse %100'e yakın bir tanı konulabilmektedir. 

Anne karnında tanı konulamayan veya bir şekilde gözden kaçan olgularda bebek doğduktan sonra yeni doğan döneminde solunum sıkıntısı gelişmekte ve olgular yoğun bakım ünitelerinde tedavi altına alınmaktadır. İlk çekilen akciğer grafilerinde şüpheli bir imaj zaten ipucu vermektedir. Ancak tanıyı kesinleştirmek için özellikle bilgisayarlı tomografi günümüz şartlarında ön plandadır. Bilgisayarlı tomografide akciğerin bütün anomalileri gösterilebilmektedir. 

Özetleyecek olursak günümüz şartlarında anne karnında yapılan tetkikler, üç boyutlu ultrason, fetal MR çoğunlukla doğumsal akciğer hastalıklarına anne karnında iken tanı koyulmasını sağlamaktadır. Bir şekilde takipsiz kalmış olgularda ise bu tür hastalıklar erken bulgu verdiği ve hastaların hastaneye hızlıca başvurmaları gerektiği için akciğer filmi ve bilgisayarlı tomografi ile yanılma payı olmaksızın tanı koyulabilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat